Nabídka zlata v posledních letech převyšuje poptávku, je otázkou, jak zareagují na prudký nárůst ceny těžařské společnosti a další zpracovatelé zlata, bude-li tento trend i nadále pokračovat.
Výhled
Stabilní podíl poptávky po zlatě představuje šperkařský sektor s pro mnohé překvapivými 50 %. O „druhou polovinu“ mezi sebou soupeří centrální banky s ostatními investory, kam můžeme směle počítat i sami sebe a výrazně klesající poptávka po papírovém zlatě, které také investuje do fyzického kovu.
Vysoká míra inflace je osvědčenou pobídkou k nákupu zlata a cestou do bezpečí. Dalšími významnými faktory jsou množství a cena peněz v oběhu. Oba faktory mohou významně ovlivnit centrální banky, jednak tištěním peněz ve velkém a dále snižováním či zvyšováním úrokových sazeb. Vysoké úrokové sazby obvykle nákupům zlata nesvědčí, přesto, mnohdy i několikaleté očekávání snížení úrokových sazeb bývá impulzem k růstu ceny zlata, což plně odráží aktuální situaci.
Oslabování amerického dolaru v očekávání snížení úrokových sazeb a překvapivě vysoký výnos dluhopisů svým významem předčily dopad vleklé války mezi Ruskem a Ukrajinou, která se na růstu ceny zlata rovněž zasloužila nemalým dílem.
Geopolitickou situaci dále nečekaně zamíchal konflikt mezi Hamásem a Izraelem s možnou eskalací na řadě míst Blízkého východu, nemluvě o rostoucím napětím mezi USA a Čínou, či blížícím se prezidentským volbám. Zvyšující se míra nestability a její přetrvávání má lví podíl na růstu ceny zlata
Masivní nákupy zlata centrálními bankami doprovázené prodejem dolarových rezerv a dluhopisů přispívají dvojnásobně k růstu ceny této vzácné komodity. V tomto ohledu je černým koněm Čína s tradičně netransparentními daty a opravdu vysokou spotřebou. Je pravděpodobné, že po roce a půl oficiálních nákupů čínské centrální banky, nemluvě o těch neoficiálních, překoná Čína Indii a bude stále významněji promlouvat do ceny zlatého kovu.
Deeskalace válečných konfliktů a stabilizace globální geopolitické je v nedohlednu – chybí tak přirozené faktory stabilních zdravých ekonomik, mezinárodních vztahů a světa bez významných válečných konfliktů, které by dokázaly růst ceny zlata výrazně korigovat. Růst ceny zlata tedy bude s největší pravděpodobností pokračovat i nadále. Již v roce 2024 zlato může prolomit 3000 USD za trojskou unci. Dříve konzervativní investování do zlata má nyní výrazně dynamičtější charaktera vytváří nebezpečný prostor ke spekulacím, nezapomínejme, že s jistotou můžeme hovořit o bezpečné investici pouze z dlouhodobé perspektivy.